Az idei év olyan volt a gazdálkodók számára, mint a hullámvasút. Az időjárás szeszéjeit, aszályt kompenzálta a terményárak emelkedése, a betakarításnál azonban az üzemanyagárak borzolták a kedélyeket. Az ellátási láncok akadozása révén késő alkatrészek miatt álltak le eszközök, vagy nagy késéssel érkeztek a szezonra rendelt gépek. És persze ott van az utóbbi időkben nagy port kavart műtrágya ár és elérhetőség kérdése.
Két gépet szeretnénk a gazdálkodók figyelmébe ajánlani, ami megkönnyítheti és költséghatékonyabbá teheti a munkát
Az egyik egy Forgókapás Magágykészítő gép, ami akár egy menetben tökéletes magágyat képes készíteni, legyen szó kemény rögös vagy nedves és ragacsos talajról.
Tavaszi magágykészítés során két bajunk lehet, ha sok a csapadék, vagy ha nincs. Ha nedves a talaj, csak a sekély, száraz felszíni réteget szabad művelni. Ha belenyúlunk a nedvesbe, mi hozzuk létre a ragadós rögöket. A forgókapa állítható rotorjával pontosan határolható a mélység. A különleges elmunkáló hengerei nem tömődnek el a nedves foltokon. A Busa gumihengere gördülés közben összenyomódik, így ledobva a rátapadt földet, míg a belső tisztítós léces rögtörő rugós tisztítója ment meg a fél napos pucolástól.
Miért éri meg beruházni egy ilyen gépbe?
Amellett, hogy elérhető nagy munkaszélességű kivitelben is, ami a nagy munkasebességgel párosulva gyors munkafolyamatot eredményez, üzemanyagot is spórolhatunk, hiszen nem kell 2-3x végig menni a földön a tökéletes magágyért. Máshonnan nézve kiemelkedő rögaprító képessége révén akár négy, hagyományos géppel végzett menetet is helyettesíthet. A Busa Rotor nagyfokú üzembiztonság, hosszú élettartam és kis üzemeltetési költség mellett biztosít terméshozam-növekedést és hozambiztonságot az időben elvetett növények esetében. Gazdák elmondása alapján jelentős veszteségeket került el idén, aki Busa Forgókapás magágykészítő után korán tudott vetni.
Másik hasznos gépünk a Busa Injektor, ami a felszíni műtrágyaszórókhoz képest, jobban hasznosítja a folyadék műtrágyát. Hiszen a műtrágya árának emelkedésénél egy rosszabb dolog van, mégpedig, ha a műtrágya egyáltalán nem hasznosul! A granulált műtrágya ameddig nem kap nedvességet, nem válik felvehetővé. De mi van akkor, ha a folyadék műtrágya elpárolog? Ha belegondolunk, hogy késő tavasszal nem ritka a 30 fokos levegő, a növényállomány még nem árnyékolja a talajt, így az is meleg, nem nehéz belátni, hogy a felszín közelébe kijuttatott folyékony műtrágya nagyon könnyen elpárologhat.
Ne szórjuk ki a pénzünket az ablakon!
Pont ezért, fejlesztettük ki az Injektáló gépünket, ami 8-10 cm mélyre, a növény gyökeréhez közel fecskendezi ki a folyadék műtrágyát. A Busa Injektor egyedülálló kiemelő szerkezettel van ellátva, így a gép kiemeli magát, ami következményeképpen a gép a sorban, sem a fordulóban nem töri a nagy növényeket sem.
Jelenleg a Busa injektorválasztéka a következő: Váz – szimpla vagy iker gerendellyel, 4,5 m (6 sor) 5,7 m (8 sor) 8,2 m (12 sor) vázszélességben. Tartály – egy vagy két 660 vagy 1100 literes. Rugózott tárcsás injektor – igény szerinti számban. Szivattyú – kardánra tűzhető membrán vagy görgős többféle méretben, esetleg elektromos, vagy hidromotoros kivitel. Minden kivitelhez széles tartományú fúvókát használunk, a gépeket vizuális átfolyásjelzővel szereljük, a kijuttatás pontosságát GPS alapú sebesség jelet használó vezérlő biztosítja.
Szerencsére a kisebb magyar gépgyártók kapacitását nem csökkentette drasztikusan az alapanyaghiány, mint ahogy arról külföldről lehet hallani, köszönhetően az itthon gyártott alkatrészeknek, de itt is érdemes jól előre tervezni a beszerzéseket, mert a folyamatban lévő géppályázatok elbírálása után mindenütt megnövekszik a várakozási lista.