Izgalmas feladatot kaptunk. Őszi direktvetést kellett megtámogatnunk. Persze mivel mi kerültünk szóba, már nem is direkt a vetés, de okszerű.

A terület lazább-kötöttebb homokos tarló és kaszáló, ahol a talaj előkészítése kiemelt fontosságú volt. Az elmúlt időszak aszályos körülményei miatt azonban a talajbolygatást a minimálisra kellett szorítanunk. A gyomirtás céljából szükség volt egy sekély talajművelésre, mivel a perje, fenyércirok és más gyomok versenyre kelnének a vetett növényekkel a vízért és a tápanyagokért.

A nagy vasat választottam, ha sok lenne a szármaradvány, kemény lenne a talaj, legyen súlya, de legyen átömlő keresztmetszet is.

Elsőre a homokos részen kezdtünk, meg is ijedtem, hogy túl nagy vasat hoztam, mert merült a gép. Függesztéssel, kerékkel tartva azért működött, de ha az egész ilyen, hazamegyek és hozok egy függesztett kétsoros gépet. Nem volt egyszerű a helyzet és kíváncsi leszek a kelés minőségre. Ha sekélyen mentünk a gazakat kiszedte, de nem tudta összedarabolni, mert nem támasztotta a homok. A felszínen maradt „széna” pedig probléma vetésnél, mert a növényi maradványra vetett magnak nincs talajkapcsolata, nem is kel ki.

Gyorsan változott a terep, az első pár hektár homok után a leg kötöttebb rész jött, több éve kaszált területtel. No itt viszont határozottan kellett a gép súlya és agresszivitása. Épp elég lett a gép, itt is sikerült egy menetben 4-6cm mélyen átvágni az egész felszínt, itt sem kell konkurenciától tartania a kelő magoknak. Mivel itt azért tartott a talaj, a rotorok szét tudták aprítani, borotválni a növényeket, itt nem volt kérdés a vetés minősége. Itt azért a kötött részeken egy egyszerűbb kivitelnek valószínű kétszer is át kellett volna mennie a területen, mert kellett a súly és az extra átfedés is.

Kíváncsian várjuk milyen lesz a kelés, mi igyekeztünk a legjobb alapokat adni neki.